Porady praktyczne
Rynek usług psychologicznych jest obecnie bardzo bogaty, a w związku z brakiem ustawy o zawodzie psychologa – panuje duży chaos informacyjny. Osoba zainteresowana skorzystaniem z pomocy fachowca może czuć się zagubiona. Jak więc znaleźć odpowiedniego specjalistę i kto to powinien być – psycholog? psychoterapeuta? psychiatra?
Czym różni się psycholog od psychiatry?
Psychiatra to przede wszystkim LEKARZ, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się farmakoterapią zaburzeń psychicznych. Jeśli odczuwasz lęk, masz obniżony nastrój, czujesz nieustające napięcie wewnętrzne …. Krótko mówiąc – odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości dotyczące funkcjonowania psychicznego – jest to właściwy dla Ciebie specjalista. Jako lekarz ma uprawnienia do wystawiania recept.
Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne. Nie jest lekarzem, nie ma uprawnień do wystawiania recept. Zajmuje się – w zależności od ścieżki kształcenia – poradnictwem i diagnostyką psychologiczną.
Czym różni się psycholog od psychoterapeuty?
Psychoterapeuta, to osoba, która poza posiadaniem tytułu magistra (nie tylko z psychologii) ukończyła dodatkowo 4-letnią szkołę psychoterapii w dowolnie wybranym nurcie. Do najpopularniejszych należą : psychoanalityczny, Gestalt, psychodynamiczny, integratywny czy poznawczo-behawioralny. Takie szkolenie opiera się na standardzie Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii i obejmuje nie mniej niż 700 godzin specjalistycznego praktycznego i teoretycznego szkolenia, własną 2-3 letnią psychoterapię prowadzoną w nurcie, który jest zgłębiany, oraz minimum dwa lata superwizowanej praktyki psychoterapeutycznej w danym podejściu.
Czym różni się psycholog od specjalisty psychologa klinicznego - neuropsychologa?
Specjalista psycholog kliniczny to osoba, która – poza tym, że jest absolwentem studiów psychologicznych – ukończyła 4-letnie szkolenie specjalizacyjne w danym zakresie (psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, psychologia kliniczna dorosłych, psychosomatyka, neuropsychologia) i zdała egzamin państwowy.
Zgodnie z „Programem szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychologii klinicznej”, który podlega rozporządzeniu Ministra Zdrowia:
„Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologii klinicznej dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra psychologii trwa 4 lata, w tym 2 lata szkolenia specjalizacyjnego podstawowego w bloku podstawowym i 2 lata szkolenia specjalizacyjnego szczegółowego w jednym z czterech wybranych bloków szczegółowych. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego psycholog powinien odbyć staż podstawowy wynoszący 1200 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji. Blok specjalistyczny w zakresie neuropsychologii klinicznej realizowany jest w formie 7 modułów obejmujących 7 kursów specjalizacyjnych i 5 staży kierunkowych. Ogółem czas trwania tego szkolenia to 1446 h czyli 522 dni robocze".
Z tytułu psychologa klinicznego nie mogą korzystać osoby, które w ramach studiów psychologicznych wybierały specjalność – psychologia kliniczna. Podobnie nie mogą używać tytułu neuropsychologa osoby, które uczestniczyły w jakichkolwiek kursach z neuropsychologii.
Jak przygotować się na badanie do neuropsychologa?
- Należy zabrać ze sobą okulary – jeśli ktoś z nich korzysta.
- Osoby z niedosłuchem powinny zabrać aparat słuchowy.
- Warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną – w szczególności opis RM lub TK głowy – jeśli były wykonywane.
- Dobrze zgłosić się z kimś z rodziny – żoną/mężem czy córką/synem. Wywiad od bliskich jest tak samo ważny jak wywiad zebrany od pacjenta.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ!!!
Jeśli ktoś reklamuje siebie jako specjalistę z zakresu psychoterapii dzieci, dorosłych, małżeństw, osób uzależnionych, diagnostę dzieci i dorosłych, osobę wykonująca badania neuropsychologiczne – oznacza to jedynie, że nie jest specjalistą w żadnej z tych dziedzin. Nie da się połączyć w jednej osobie pediatry, psychiatry, geriatry, neurologa itd. itp.……. Ukończenie kilkugodzinnego szkolenia w danej dziedzinie pokazuje jedynie zakres zainteresowań zawodowych psychologa.
Szukając kompetentnego i doświadczonego specjalisty należy uważnie zapoznać się ze ścieżką szkoleniową i zawodową psychologa. Poza doświadczeniem w prowadzeniu własnego gabinetu prywatnego warto, aby psycholog miał też doświadczenie w pracy klinicznej z pacjentem w warunkach ambulatoryjnych czy szpitalnych.
Poruszamy się w bardzo delikatnej materii, jaką jest zdrowie psychiczne człowieka.
Wyrazem naszej odpowiedzialności niech będzie dbałość o właściwy wybór specjalisty.
Powodzenia!